Мета: ознайомити учнів з частинами Світового океану, навчати знаходити їх на
карті; розвивати пізнавальну активність учнів; забезпечити розвиток логічного
та просторового мислення; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний
момент
II. Актуалізація опорних знань
— Розкажіть історію виникнення назв океанів.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про зображення водойм на картах.
IV. Вивчення
нового матеріалу
1. Пояснення вчителя
— Пригадайте! Яким кольором позначають водні простори на глобусі й карті?
— Землю часто називають водною планетою. На ній знаходиться майже вся вода
Сонячної системи.
Коли люди полетіли в космос, то спостерігаючи
з космічних кораблів за нашою планетою, вони побачили, що вона блакитна.
Поміркуйте, чому?
— Якщо швидко розкрутити глобус, то здається, ніби він одноколірний —
блакитний. (Учитель швидко обертає глобус.)
— Блакитним кольором зображена вода — всі моря, океани нашої планети.
Якщо всю поверхню Землі зобразити у вигляді
круга і розділити його на 10 частин, то 3 частини займе суша і 7 частин вода.
Нашу планету можна назвати планетою океанів.
Уся вода на земній кулі називається Світовим океаном.
— Частина океану, яка розташована уздовж берега материків, називається
морем. (Демонстрування.)
— А що більше за площею поверхні — океан або море?
— А за кількістю? (Морів багато, а океанів — 4.)
— Який художник любив зображувати море? (К. Айвазовський)
— Отже, більшу частину поверхні Землі займає вода.
— У чому вона міститься? (В океанах і морях, річках і озерах, під землею, у
повітрі.)
— Вода — багатство Землі.
2. Робота за підручником (с. 17)
— Про що розповів Карасик Золотенко?
— Які правила потрібно знати, щоб «потоваришувати» з картою?
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Цікаво знати!
Глибокі
моря й океани! Навіть висока гора, і та сховалася б у найглибше місце Тихого океану — Маріанську западину. А вона
така глибока, що можна було б опускатися в кабіні звичайного ліфта підряд 5
годин (порівняйте: до 10-го поверху — півхвилини).
Якби
земна куля була гладкою, як глобус, і усі моря, океани розлилися по її
поверхні, то вся планета виявилася б залитою 9-метровим шаром води.
А
чи багато води на світі? Ні, якраз стільки, скільки треба, щоб наша планета не
замерзнула. Світовий океан — це щось подібне до котла центрального опалювання
Землі. Сонце за літо нагріває воду, а взимку вода поступово віддає своє тепло.
У
Світовому океані стільки води, що на кожного мешканця нашої планети її припадає
близько 300 млн м3.
Щоб
заповнити западину, яку займає Світовий океан, усім річкам земної кулі потрібно
безперервно текти приблизно 50 тис. років.
2. Гра «Знайди “зайве” слово»
— Яке поняття об’єднує назви географічних об’єктів?
3. Гра «Так чи ні?»
Зовсім без води на Землі можуть існувати
деякі живі істоти.
Океани — частина Світового океану.
Світовий океан поділяють на три океани.
Не всі моря і океани належать до Світового
океану.
З будь-якого моря водними шляхами можна
дістатися до океану і навпаки.
На земній поверхні існує небагато різних
водойм.
Океани займають понад половину поверхні
Землі.
Моря не є частинами океану.
4. Практичне завдання
Позначення на контурній карті частин Світового океану.
VІ.
Підбиття підсумків. Рефлексія
— Що таке Світовий океан?
— Яка водойма Землі найбільша?
— Скільки океанів на Землі?
— Які ви знаєте океани?
С. 17.
Немає коментарів:
Дописати коментар