Привіт. Рада бачити Вас на цьому блозі.

Привіт! Я рада, що Ви завітали на мій блог!

Мати свій блог зараз дуже модно. От і я, вирішила зробити свій блог. А оскільки, працюю вчителем початкових класів, тому назвала цей блог “Блог вчителя початкових класів

Мета цього блогу – об’єднати зусилля вчителя початкових класів і батьків, для підвищення ефективності навчання і виховання дітей. На блозі ви можете знайти цікаві розробки уроків, сценарії позакласних заходів, пам’ятки, методичні розробки, презентацій до уроків, загадки, вірші,відео для проведення різних заходів, та багато іншого цікавого та корисного матеріалу до уроків. Хочу також зазначити, що усі матеріали, які розміщені на сайті, можна легко завантажувати на свій комп’ютер без обмеження швидкості та нав’язливої реклами. Також багато матеріалів таких, як наприклад: презентації, ви можете переглядати онлайн прямо на сайті.

Пропоную залишити свої побажання, пропозиції у розділі Зворотній зв’язок.

Приємної подорожі сторінками блогу!!!

вівторок, 29 вересня 2015 р.

Мета: ознайомити учнів з частинами Світового океану, навчати знаходити їх на карті; розвивати пізнавальну активність учнів; забезпечити розвиток логічного та просто­рового мислення; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
— Що таке Світовий океан? Назвіть його частини.
— Розкажіть історію виникнення назв океанів.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про зображення водойм на картах.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя
— Розгляньте шкільний глобус. Який колір переважає на ньому?
— Пригадайте! Яким кольором позначають водні простори на глобусі й карті?
— Землю часто називають водною планетою. На ній знаходиться майже вся вода Сонячної системи.
Коли люди полетіли в космос, то спостерігаючи з космічних кораблів за нашою планетою, вони побачили, що вона блакитна. Поміркуйте, чому?
— Якщо швидко розкрутити глобус, то здається, ніби він одноколірний — блакитний. (Учитель швидко обертає глобус.)
— Блакитним кольором зображена вода — всі моря, океани нашої планети.
Якщо всю поверхню Землі зобразити у вигляді круга і розділити його на 10 частин, то 3 частини займе суша і 7 частин вода.
Нашу планету можна назвати планетою океанів. Уся вода на земній кулі називається Світовим океаном.
Увесь Світовий океан ділиться на чотири частини, тобто чотири океани. Океани — це величезні простори води.
— Частина океану, яка розташована уздовж берега материків, називається морем. (Демонстрування.)
— А що більше за площею поверхні — океан або море?
— А за кількістю? (Морів багато, а океанів — 4.)
— Україну не омивають океани. Які моря, що омивають береги України, ви знаєте?
— Який художник любив зображувати море? (К. Айвазовський)
— Отже, більшу частину поверхні Землі займає вода.
— У чому вона міститься? (В океанах і морях, річках і озерах, під землею, у повітрі.)
— Вода — багатство Землі.
2. Робота за підручником (с. 17)
— Про що розповів Карасик Золотенко?
— Які правила потрібно знати, щоб «потоваришувати» з картою?
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Цікаво знати!
     Глибокі моря й океани! Навіть висока гора, і та сховалася б у найглибше місце Тихого океану — Маріанську западину. А вона така глибока, що можна було б опускатися в кабіні звичайного ліфта підряд 5 годин (порів­няйте: до 10-го поверху — півхвилини).
    Якби земна куля була гладкою, як глобус, і усі моря, океани розлилися по її поверхні, то вся планета виявилася б залитою 9-метровим шаром води.
    А чи багато води на світі? Ні, якраз стільки, скільки треба, щоб наша пла­нета не замерзнула. Світовий океан — це щось подібне до котла централь­ного опалювання Землі. Сонце за літо нагріває воду, а взимку вода посту­пово віддає своє тепло.
    У Світовому океані стільки води, що на кожного мешканця нашої планети її припадає близько 300 млн м3.
    Щоб заповнити западину, яку займає Світовий океан, усім річкам земної кулі потрібно безперервно текти приблизно 50 тис. років.
2. Гра «Знайди “зайве” слово»
— Яке поняття об’єднує назви географічних об’єктів?
3. Гра «Так чи ні?»
Зовсім без води на Землі можуть існувати деякі живі істоти.
Океани — частина Світового океану.
Світовий океан поділяють на три океани.
Не всі моря і океани належать до Світового океану.
З будь-якого моря водними шляхами можна дістатися до океану і навпаки.
На земній поверхні існує небагато різних водойм.
Океани займають понад половину поверхні Землі.
Моря не є частинами океану.
4. Практичне завдання
Позначення на контурній карті частин Світового океану.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Що таке Світовий океан?
— Яка водойма Землі найбільша?
— Скільки океанів на Землі?
— Які ви знаєте океани?
VІІ. Домашнє завдання
С. 17.



Мета: зосередити увагу учнів на відмінностях, що відрізняють людину від тварини (мислення, мовлення, праця); розвивати вміння виділяти головне, знаходити зайве, пояснювати власний вибір; виховувати прагнення пізнавати себе та інших людей.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Тестування
а) суспільством;                             б) колективом;            в) родиною.
а) людина;                                       б) тварина;                   в) рослина.
2. Гра «Доповни речення»
3. Гра «Правильний вибір»
— Позначте «+» правильне твердження.
·           Без спілкування з людьми, без виховання і навчання людське маля виростає маленьким звірятком;
·           без спілкування з людьми, без виховання і навчання людське маля виростає працьовитою людиною.
4. Робота в групах
1) Доведіть, що людина створює свою країну.
2) «Людина» — багатозначне слово. Воно позначає одну з істот на землі і водночас має піднесене значення всього загалу якостей і почуттів, які повинна мати в собі ця істота. У такому випадку це слово пишуть з великої букви — Людина...
Що ж потрібно кожному з нас для того, щоб називатися Людиною?
3) Пересуваються, вживають їжу, сплять усі живі істоти на Землі, але вони не можуть називатися людьми. Від тварин нас відрізняють не лише анатомічні ознаки, і навіть не розвинений інтелект. Нас відрізняє людяність. Як ви розумієте це поняття?
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 7–9)
— Прочитайте текст на с. 7 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Чому Платон і Діоген віднесли людину до тварин?
Робота в парі
— Розгляньте малюнки на с. 7. Знайдіть у кожному рядку «зайве». Поясніть свій вибір.
Робота в парі
— Прочитайте й відгадайте загадку на с. 8. Із чого зрозуміло, що йдеться про людину? Які ознаки притаманні лише людині?
— Ознайомтеся з думками про людину на с. 8. Чим людина подібна до тварин? Чим відрізняється від них?
Робота в групі
— Розгляньте малюнки. За якою ознакою можна розрізнити людину і тварин?
Робота в парі
— Прочитайте уривок з вірша Василя Фетисова «Хто чого вчиться».
— На що, на думку автора, здатна тільки людина?
Робота із словничком
— Знайдіть у словничку (с. 140–141) слово людина. Дізнайтеся його значення.
Висновок. Людина — це жива істота, яка наділена мовленням, мисленням, а також здібністю вчитися, творити.
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Гра «Так чи ні?»
— Давайте з’ясуємо, що в людини від природи. Відповідайте «Так» або «Ні».
·        Потреба в праці. (Так)
·        Потреба в їжі. (Так)
·        Потреба в теплі. (Так)
·        Потреба в розвагах. (Ні)
·        Потреба в повітрі. (Так)
·        Потреба в продовженні роду. (Так)
·        Потреба в грошах. (Ні)
·        Потреба в примноженні багатств. (Ні)
·        Потреба в комп’ютерах. (Ні)
·        Потреба в тваринах і рослинах. (Так)
— Отже, людина — частина природи.
2. Тестування (див. додаток)
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
С. 7–9.
Тестування
1. Що відрізняє людину від тварин?
а) Зріст;                                                         ґ) мислення;
б) мовлення;                                              д) здатність до творчості;
в) розвиток;                                                е) дихання;
г) народження;                                         є) праця.
2. Що робить людину людиною?
а) Суспільство;
б) жива природа;
в) мова і мислення.
3. Що залишилося у людини природного?
потреба в праці;                                                   потреба в продовженні роду;
потреба в грошах;                                               потреба в примноженні багатств;
потреба в комп’ютерах;                                  потреба в тваринах і рослинах;
потреба в їжі;                                                         потреба в теплі;
потреба в розвагах;                                            потреба в повітрі.
презентація уроку

четвер, 24 вересня 2015 р.

Зустріч 3. Де на Землі міститься вода?
Мета: розширити знання учнів про воду, про прісну та морську воду; розповісти про способи опріснення води та використання прісної і морської води людиною; розви­вати допитливість; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
— Назвіть властивості води.
— Доведіть, що лід легший за воду. Яке значення для природи Землі це має?
— Які властивості води-розчинника ви щодня застосовуєте? Назвіть свої улюблені розчини.
— Чим дихають водяні організми?
— Чи погоджуєтеся ви із твердженням, що вода — найзагадковіша речо­вина на Землі? Поясніть свою думку.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розподіл води на Землі.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 13–16)
Пригадайте! Які властивості води ви знаєте?
Робота у парах
— Поміркуйте! Роздивіться краєвиди на с. 13 та скажіть, що в них спіль­ного. Які водойми вам відомі? Назвіть водойми рідного краю.
Запам’ятайте! Завдяки властивостям води на Землі існують сприятливі умови для життя.
— Про що запитувала рибка-мандрівниця Немо? Дайте відповідь на її за­питання.
— Роздивіться фотографії на с. 14 та поміркуйте! Яка речовина «захова­лася» в рослині, тварині і людині? Де її міститься більше?
— Поміркуйте: чому кажуть, що вода — це колиска життя?
— Про що цікавився Карасик Золотенко?
— Що відповіла рибка Немо?
— Знайдіть і покажіть океани на глобусі та карті атласу.
— Поміркуйте! Чому кажуть, що Світовий океан об’єднує людство?
— Розгляньте фотографію на с. 15.
— Яким ви уявляєте музей Світового океану?
— Поміркуйте! У чому полягає різниця між морською та річковою або дже­рельною водою?
Запам’ятайте! У морській воді солей розчинено більше, ніж у прісній. Тому люди вживають прісну воду й називають її питною.
— Відгадайте загадку на с. 15.
— Чи доводилося вам куштувати морську воду? Вона гірко-солона, непри­ємна на смак. Недарма люди, що зазнають аварії у відкритому морі, без запасу прісної води можуть загинути від спраги, адже пити морську воду неможливо.
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Дослідницький практикум. Як опріснити воду?
Один із методів опріснення — нагрівання очищеної води до температури кипіння. Коли вода кипить, вона випаровується, а солі, в свою чергу, залиша­ються в ємності.
Існують і інші методи опріснення, зокрема — заморожування, засноване на принципі того, що сіль не потрапляє на лід при заморожуванні.
— Уявіть, що ця вода з річки. Чи можна її пити прямо з річки?
— Що ж робити? Як зробити так, щоб воду можна було пити?
— Воду потрібно очистити. Для цього існують спеціальні фільтри.
Удома у багатьох є фільтри системи «Джерельце». Основна частина фільтру — активоване вугілля, але ним може служити і спеціально очищений пісок.
3. Гра «Виправ помилки»
Учням пропонують твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та виправити.
Світовий океан об’єднує 5 океанів. (yЧотири)
Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки. (yНавпаки)
Моря та океани містять прісну воду. (yСолону)
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Яка вода є на нашій планеті?
— Де знаходиться солона вода?
— Де знаходиться прісна вода?
— Якої води на планеті більше — прісної чи солоної?
VІІ. Домашнє завдання
С. 13–16.

Мета: ознайомити учнів з основними природними і соціальними чинниками, що впливають на здоров’я; навчати наводити приклади чинників, що впливають на здоров’я, називати екологічні особливості своєї місцевості; розвивати вміння працювати в групі; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Вільний мікрофон»
— Назви показники здоров’я, які ти знаєш.
— Розкажи, які показники здоров’я тобі визначав лікар у поліклініці перед новим навчальним роком у школі.
— Розкажи або покажи, за допомогою яких предметів і як вимірюють зріст, масу тіла, об’єм грудної клітки.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які чинники впливають на здоров’я.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Чи замислювалися ви над тим, що впливає на наше здоров’я та від чого воно залежить?
Здоров’я залежить також від того, яким повітрям дихають люди, яку воду п’ють, які продукти вживають, тобто від стану навколишнього середовища.
Усім нам потрібно дбати про природу, берегти її: не забруднювати водойми, не ламати дерева і кущі, не рвати оберемки квітів.
Ти теж можеш робити корисні справи — висаджувати дерева, квіти. Не роби «боляче» природі та застерігай від цього своїх друзів.
Здоров’я людини може залежати і від спадковості. У здорових батьків, як правило, народжуються здорові діти. Якщо ж батьки або інші близькі родичі мали певні спадкові захворювання, то дитина теж може на них хворіти. Наприклад, коли хтось із батьків або родичів хворий на цукровий діабет, то дитині слід обмежити вживання солодощів і борошняних виробів, щоб також не захворіти.
Ти можеш здивуватися, однак виявляється, що найменше впливає на здоров’я медицина. Якщо людина не піклується про своє здоров’я, має шкідливі звички і живе в забрудненому середовищі, то лікарі не зможуть довго підтримувати й зміцнювати її здоров’я.
Отже, здоров’я людини залежить від таких чинників: способу життя, навколишнього середовища, спадковості та медицини.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (с. 12–15)
1) Природне середовище.
— Пригадайте найпрекрасніше місце, де ви коли-небудь були. Сядьте зручно, заплющіть очі та вирушайте в уявну подорож до цього місця. Роздивіться довкола:
·      Що ви бачите (річку, море, гори, ліс, степ...)?
·      Що ви чуєте (спів пташок, шелест листя, шум прибою...)?
·      Які запахи відчуваєте (аромат квітів, скошеної трави, соснового лісу...)?
— По черзі розкажіть, що ви уявили і що відчули під час цієї «подорожі».
Запам’ятай! Поля і гори, моря і ріки, рослини і тварини, що оточують тебе, називають природним середовищем.
2) Природа і здоров’я.
Робота в групах
— Пригадайте, як можна загартовуватися за допомогою природи (сонця, повітря і води).
— Які ви знаєте природні небезпеки (спека, ураган, блискавка, ожеледиця, мікроби...)?
3) Чому треба берегти природу?
Читання вірша Л. Кир’яненко
— Коли відбувається описувана подія?
— Що зробив хлопчик?
— Яку користь він приніс птахам?
— А як ви можете допомогти природі?
Запам’ятайте! Природа — джерело нашого здоров’я. Бережіть природу!
4) Соціальне середовище.
— Назвіть тих, хто належить до вашого найближчого оточення.
— З ким зі свого соціального середовища ви спілкуєтеся щодня, час від часу, зрідка, майже ніколи?
— Хто із цих людей дбає про ваше здоров’я? Як вони це роблять?
Запам’ятай! Соціальне середовище — це люди, які тебе оточують.
5) Соціальне середовище і здоров’я.
Читання вірша А. Костецького «Секрет»
— Про який секрет говорить автор вірша?
— Що автор радить вам?
2. Робота в групах
— Обговоріть, що означають прислів’я: «Без вірного друга велика туга»; «В лиху годину взнаєш вірну людину».
Запам’ятайте! Дружба потребує взаємної поваги і турботи.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
— Які фактори впливають на формування здоров’я?
— Наведіть приклади чинників, що впливають на здоров’я.
— Що найбільше впливає на здоров’я людини?
— Якими є екологічні особливості природи вашої малої батьківщини?
— Які місця у природі сприяють відновленню здоров’я?
— Який висновок кожен з вас зробив для себе?


Презентація уроку