Привіт. Рада бачити Вас на цьому блозі.

Привіт! Я рада, що Ви завітали на мій блог!

Мати свій блог зараз дуже модно. От і я, вирішила зробити свій блог. А оскільки, працюю вчителем початкових класів, тому назвала цей блог “Блог вчителя початкових класів

Мета цього блогу – об’єднати зусилля вчителя початкових класів і батьків, для підвищення ефективності навчання і виховання дітей. На блозі ви можете знайти цікаві розробки уроків, сценарії позакласних заходів, пам’ятки, методичні розробки, презентацій до уроків, загадки, вірші,відео для проведення різних заходів, та багато іншого цікавого та корисного матеріалу до уроків. Хочу також зазначити, що усі матеріали, які розміщені на сайті, можна легко завантажувати на свій комп’ютер без обмеження швидкості та нав’язливої реклами. Також багато матеріалів таких, як наприклад: презентації, ви можете переглядати онлайн прямо на сайті.

Пропоную залишити свої побажання, пропозиції у розділі Зворотній зв’язок.

Приємної подорожі сторінками блогу!!!

четвер, 9 квітня 2015 р.

Тема: Ознаки зими.

Тема: Ознаки зими.  
Мета уроку:
навчальна складова: розширювати та збагачувати знання учнів про сезонні зміни у неживій  природі, зокрема взимку, ознайомити учнів із поняттям «сніжинка»;  
розвивальна складова: розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, пам’ять та мовлення учнів, уміння вести спостереження;
виховна складова: виховувати інтерес до природознавства, бажання бути природі другом, досліджувати її явища.

                                                         Хід уроку
I.                  Організаційний момент.
-         Пролунав для всіх дзвінок,
Починається урок.
Тож часу не гаймо,
Працю починаймо.
Девіз уроку.
Не просто слухати, а чути
Не просто дивитись, а  бачити
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно і плідно працювати.
II.               Фенологічні спостереження.
Дати відповіді на питання
-         Який сьогодні день тижня?
-         Яке сьогодні число?
-         Яка пора року?
-         Який зараз іде місяць?
-         Що ви можете про нього сказати?
III.           Актуалізація опорних знань.
1. Послухайте і відгадайте вірш-загадку, щоб дізнатися, яку пору року ми будемо вивчати.
                       
А яка ВОНА буває ,
Скаже той, хто добре знає.
Чи ж вона буває ніжна?
Ні! Холодна й білосніжна.
Так. Холодна, вітер віє,
І від снігу все біліє,
В небі темна хмара висне
Іноді мороз аж тисне.
Чудеса на склі малює,
На річках мости будує
     Не прості, а льодяні,
Дуже гарні, мов скляні.
Під ногами сніг рипить.
Звір від холоду тремтить.
Є хурделиця, природно.
Є метелиця холодна.
Хуга є, і є завія,
Сонце світить, та не гріє.
І його частіш немає –
Хмара сонце закриває.

-          Хто ж це ВОНА?
1.     Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
-         Заплющте очі, та скажіть, які асоціації у вас викликає слово «зима».
-         Який настрій викликає у вас зима?
-         Після якої пори року настає зима?
IV.           Мотивація навчальної діяльності.
- Саме зимі присвячено наш урок. Сьогодні ми навчимося визначати ознаки цієї пори року.
Завдання уроку
Þ Формувати уявлення про характерні ознаки зими в неживій природі;
Þ Ознайомимося з поняттям « Сніжинка»
Þ Розвивати спостережливість, вміння бачити прекрасне в усьому, що нас оточує;
Þ Виховувати інтерес до природи, бажання бути природі другом.

V.               Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1.      Опишіть ознаки зими в неживій природі за малюнками і власними

спостереженнями , усно закінчіть речення.
 Сонце взимку знаходиться ________ над землею і не нагріває її так як в інші пори року.
Рано темніє, бо дні________ , а ночі _______.
Небо часто вкрите ________.
Замерзають _______.    
Опади випадають у вигляді _______.
 1.     Зимові місяці.
-         Як називаються зимові місяці?
-         А зараз попрацюємо в групах.
I  група - грудень.
-          Прочитайте текст.
    Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається найнижче над горизонтом, дні найкоротші. 22 грудня – день зимового сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день. Після цього день збільшується, а ніч зменшується.
    У грудні небо часто вкривають темні хмари. Іде сніг, і все навкруги вкривається білосніжною ковдрою. Але осінь ще дає про себе знати то потеплінням, то дощем. Бувають і хуртовини, і метелиці, і вітри. Але грудень дуже рідко холодніший від січня.

  - Знайдіть в тексті ознаки першого місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся  розказати про грудень своїми словами.

  II група - січень.

-         Прочитайте текст.

    Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт укривається суцільною сніговою ковдрою. А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він найхолодніший місяць. У січні не тільки сніг січе, а ще й мороз вогнем пече. У морозні дні сніг сухий і легкий. Чути, як він рипить під ногами. А чому сніг рипить? Це ламаються сніжинки. Якщо за морозами настає відлига, тоді сніг ущільнюється, злежується.

-         Знайдіть в тексті ознаки другого місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказати про січень своїми словами.

III  група -лютий.

-         Прочитайте текст.

    Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на Землю. Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає ясним і блакитним. З південного боку будинків звисають бурульки. Зима в лютому пом’якшується, бувають відлиги, але ще можуть бути й сильні снігопади і завірюхи.

-         Знайдіть в тексті ознаки третього місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказати про лютий своїми словами.
2.     Довідкове бюро
-         Послухаємо як у народі називають кожен зимовий місяць.
-         Перший зимовий місяць грудень ще називали «мостовик», «стужайло», «вітровик», «зимник», «хмурень».
-         Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик», «льодовик», «щипун», «тріскун».
-         Лютий називали: «зимобор», «криводоріг», «громник», «бокогрій».


3.     Народні прикмети. Робота в парах.
-         Встановіть відповідність між частинами народних висловів про зимові місяці.  Поясніть їхній зміст.
  Грудень землю грудить,                             хурделиці та замети.
Лютневі прикмети -                                     а господар дрова із лісу возить.
  Січень січе та морозить,                              а хату студить.
4.     Фізкультхвилинка.
Учні виконують танцювальні рухи під пісеньку «Сніжиночки».
5.     Розповідь учителя. Утворення сніжинок.
6.     Сніжинки – це краплі води, які перетворилися на кристалики льоду. Немає двох абсолютно однакових сніжинок. Сніжинки можуть мати різні візерунки, розміри.
Є в природі сніжинки – крихітки, їх ледь помітно неозброєним оком. Ці сніжинки – голочки трапляються в Антарктиді, де дуже сильні морози.
Інколи вони групуються по десять і більше, утворюючи так звані «їжачки». Зустрічаються сніжинки – велетні розміром із долоню, однак це велика рідкість. У переважній більшості сніжинки невеликі. Найчастіше вони бувають у формі різних зірочок, пелюсток дивовижної квітки, орнаменту, стрілочок. Важко описати всю красу й багатство форм цих найтонших витворів природи. Проте нещодавно виявили, що в такій різноманітності є чіткі правила: сніжинка завжди має тільки шестигранну будову.
Учені зібрали величезну колекцію мікрофотографій із 5000 знімків, не схожих одна на одну.
Розміри сніжинок залежать від температури. Чим нижча температура, тим менші сніжинки.
7.     Майстерня зими.
-         Напишіть на сніжинках за що ви любите зиму.
I.                  Узагальнення і систематизація знань.
1.     Природні явища взимку.
2.     Загадки
-         На зимові віти сіли білі квіти.(Іній)
-         Попід дах серед зими
Всілись білі кажани.
І до низу головою
Продрімали до весни.(Бурульки)
-         Прозоре мов скло,
А не вставиш у вікно.(Лід)
-         Снігопад при сильному вітрі називається…(Заметіль)
3.     Гра «Спіймай ознаки зими».
Довгі ночі, короткі дні. Сонце добре світить і гріє. Всі дерева стоять голі. Птахи прилітають з вирію. Небо низьке, сіре, непривітне. Уночі бувають заморозки. Сніг укрив замерзлу землю.
-         Інтерактивна вправа «Сенкан».
-         Складіть вірш про красуню – зиму.
Зразок вірша
Зима…
Пухнаста, м’яка,
Морозить, вкриває, звеселяє.
Люблю цю пору року!
Білосніжка.
4.     Самостійна робота учнів. Зошит сторінка 24 завдання 1.
-         Підкресліть ознаки зими.
II.               Підсумок уроку.
Гра «Увійди в картину»
-         Про яку пору року ми говорили?
-         Які ознаки зими ви запам’ятали?
-         Які завдання найбільш сподобались?
III.           Домашнє завдання.
-         Намалювати малюнок до теми, написати казку про зиму,  виконати завдання на сторінці 24 у зошиті.
       


Додаток 1
 I  група - грудень.

      Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається найнижче над горизонтом, дні найкоротші. 22 грудня – день зимового сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день. Після цього день збільшується, а ніч зменшується.
    У грудні небо часто вкривають темні хмари. Іде сніг, і все навкруги вкривається білосніжною ковдрою. Але осінь ще дає про себе знати то потеплінням, то дощем. Бувають і хуртовини, і метелиці, і вітри. Але грудень дуже рідко холодніший від січня.


  II група - січень.


    Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт укривається суцільною сніговою ковдрою. А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він найхолодніший місяць. У січні не тільки сніг січе, а ще й мороз вогнем пече. У морозні дні сніг сухий і легкий. Чути, як він рипить під ногами. А чому сніг рипить? Це ламаються сніжинки. Якщо за морозами настає відлига, тоді сніг ущільнюється, злежується.


III  група -лютий.


    Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на Землю. Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає ясним і блакитним. З південного боку будинків звисають бурульки. Зима в лютому пом’якшується, бувають відлиги, але ще можуть бути й сильні снігопади і завірюхи.



                                          Додаток 2

Грудень землю грудить,                              хурделиці та замети.
Лютневі прикмети -                                     а господар дрова із лісу возить.
Січень січе та морозить,                              а хату студить.


                                         Додаток 3

                                                           Довідкове бюро
-         Перший зимовий місяць грудень ще називали «мостовик», «стужайло», «вітровик», «зимник», «хмурень».
-         Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик», «льодовик», «щипун», «тріскун».
-         Лютий називали: «зимобор», «криводоріг», «громник», «бокогрій».
  

Тема. Поважай старших.


Тема. Поважай старших.
Мета: вчити учнів складати зв’язний текст з розрізнених речень;   вдосконалювати навички роботи в парах, у групах;           розвивати зв’язне мовлення учнів, вміння робити оцінні судження; виховувати любов і повагу до близьких людей, особливо до     людей похилого віку, бажання допомагати старшим людям, навіть незнайомим.
Обладнання. Мультимедійний проектор, картки для роботи в парах, малюнки для роботи в групах.
















Хід уроку
І. Організація класу
Інтерактивна гра « Поділись посмішкою » ( Слайд №1).
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Знайомство з Чомулькою ( Слайд №2 ).
2. Читання девізу уроку: ( Слайд №3 )
Дітлахів не ображаєм. Маму й татка поважаєм.
А бабусь і дідусів  дуже любимо усі!
А для інших будем ми просто добрими дітьми.
3. Інтерактивна вправа « Асоціативний кущ » ( Слайд №5 ).
Вчитель.Ось вам перше запитання від Чомульки.
- Що означає бути добрими дітьми?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку ( Слайд №6 )

ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Хвилинка каліграфії ( Слайд № 7 ).
Д доб добро доброта
2. Інтерактивна вправа « Попрацюй з сусідом » ( Слайд №8 ).
( Діти отримують завдання на картках )
Завдання: з розрізнених речень скласти і записати зв’язний текст. Придумати усно заголовок.
Бабуся не могла перейти через дорогу. Біля переходу він побачив бабусю. Сергійко йшов дорогою. Хлопчик перевів стареньку за руку.



3. Інтерактивна гра
             « Нехай очка подякують вам »  ( Слайд №9 ).
4. Перевірка виконаного завдання ( Слайд №10 ).
                   Сергійко йшов дорогою. Біля переходу він побачив бабусю. Бабуся не могла перейти через дорогу. Хлопчик перевів стареньку за руку.
5. Інтерактивна вправа « Вислови свою думку» ( Слайд №11 )
   Щоб дітям легше було висловлюватись, на слайді є підказка.                                 На допомогу: 
-         Я думаю…
-         Я вважаю…
         Діти розглядають малюнок на слайді. Оцінюють вчинок хлопчика. В ході цієї вправи треба показати дітям, що допомагати треба людям похилого віку, навіть незнайомим.
6. Хвилинка відпочинку ( Слайд №12 ).
                  7. Інтерактивна вправа
            « Хатинка добрих справ » ( Слайд № 13 ).
                  8. Робота в групах.
                      Завдання: скласти розповідь до малюнка   ( Слайд №14 ).
На слайді є підказка від Чомульки.
 Підказка
1.  Що робили дорослі?
2.  Хто прийшов їм на допомогу?
3.  Що робили діти?


Діти виконують завдання. Зачитують розповіді, придумані заголовки. Вибирають, чия група склала найкращу розповідь
V. Рефлексія.
1. Інтерактивна гра « Мікрофон »
-      Що цікавого було сьогодні на уроці?
-      Що найбільше сподобалося?
-      Яке завдання було найцікавішим?.
                  2. Прощання з Чомулькою. ( Слайд №16 )
VІ. Домашнє завдання ( Слайд №17 )
Скласти невелику розповідь « Хто бабусин помічник?  ».