Мета: зосередити
увагу учнів на відмінностях, що відрізняють людину від тварини (мислення,
мовлення, праця); розвивати вміння виділяти головне, знаходити зайве,
пояснювати власний вибір; виховувати прагнення пізнавати себе та інших людей.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Тестування
а) суспільством; б)
колективом; в)
родиною.
а) людина; б)
тварина; в) рослина.
2. Гра «Доповни речення»
3. Гра «Правильний вибір»
— Позначте «+» правильне
твердження.
·
Без
спілкування з людьми, без виховання і навчання людське маля виростає маленьким
звірятком;
·
без
спілкування з людьми, без виховання і навчання людське маля виростає
працьовитою людиною.
4. Робота в групах
1) Доведіть, що людина створює
свою країну.
2) «Людина» — багатозначне
слово. Воно позначає одну з істот на землі і водночас має піднесене значення
всього загалу якостей і почуттів, які повинна мати в собі ця істота. У такому
випадку це слово пишуть з великої букви — Людина...
Що ж потрібно кожному з нас для
того, щоб називатися Людиною?
3) Пересуваються, вживають їжу,
сплять усі живі істоти на Землі, але вони не можуть називатися людьми. Від
тварин нас відрізняють не лише анатомічні ознаки, і навіть не розвинений
інтелект. Нас відрізняє людяність. Як ви розумієте це поняття?
III. Повідомлення теми і мети
уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с.
7–9)
— Прочитайте текст на с. 7 і
поділіться своїми думками щодо прочитаного.
— Що із прочитаного було вам
знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Чому Платон і Діоген віднесли
людину до тварин?
Робота в парі
— Розгляньте малюнки на с. 7.
Знайдіть у кожному рядку «зайве». Поясніть свій вибір.
Робота в парі
— Прочитайте й відгадайте
загадку на с. 8. Із чого зрозуміло, що йдеться про людину? Які ознаки
притаманні лише людині?
— Ознайомтеся з думками про
людину на с. 8. Чим людина подібна до тварин? Чим відрізняється від них?
Робота в групі
— Розгляньте малюнки. За якою
ознакою можна розрізнити людину і тварин?
Робота в парі
— Прочитайте уривок з вірша
Василя Фетисова «Хто чого вчиться».
— На що, на думку автора, здатна
тільки людина?
Робота із словничком
— Знайдіть у словничку (с.
140–141) слово людина. Дізнайтеся його значення.
Висновок. Людина — це
жива істота, яка наділена мовленням, мисленням, а також здібністю вчитися,
творити.
V. Узагальнення й
систематизація знань
1. Гра «Так чи ні?»
— Давайте з’ясуємо, що в людини
від природи. Відповідайте «Так» або «Ні».
· Потреба в
праці. (Так)
· Потреба в
їжі. (Так)
· Потреба в
теплі. (Так)
· Потреба в
розвагах. (Ні)
· Потреба в
повітрі. (Так)
· Потреба в
продовженні роду. (Так)
· Потреба в
грошах. (Ні)
· Потреба в
примноженні багатств. (Ні)
· Потреба в
комп’ютерах. (Ні)
· Потреба в
тваринах і рослинах. (Так)
— Отже, людина — частина
природи.
2. Тестування (див. додаток)
VІ. Підбиття підсумків.
Рефлексія
С. 7–9.
Тестування
1. Що відрізняє людину від
тварин?
а) Зріст; ґ) мислення;
б) мовлення; д) здатність
до творчості;
в) розвиток; е) дихання;
г) народження;
є) праця.
2. Що робить людину людиною?
а) Суспільство;
б) жива природа;
в) мова і мислення.
3. Що залишилося у людини
природного?
потреба в
праці; потреба в
продовженні роду;
потреба в
грошах; потреба в
примноженні багатств;
потреба в
комп’ютерах; потреба в
тваринах і рослинах;
потреба в їжі;
потреба в
теплі;
потреба в розвагах; потреба в
повітрі.
презентація уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар